e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

PIGMENTACJA U SAMOYEDA

 Pigmentacja u Samoyeda to temat rzeka. Jest ona bardzo istotna dla rasy, a braki pigmentacji w określonych miejscach są wadą dyskwalifikującą. Sędziowie kynologiczni podchodzą do tematu z większą lub mniejszą tolerancją, jednak faktem jest, iż pigmentacji rasa zawdzięcza swój niepowtarzalny wyraz "uśmiechnietego psa północy". Czarne obwódki oczu, noski i czarne wargi na białym tle tworzą charakterystyczną ekspresję, tak ważną dla rasy. 
Zwykle przy temacie pigmentacji chodzi o odpowiednią "kompozycję" z kolorem szaty. Barwa oczu i umaszczenia powinny współgrać. Trochę inaczej niż u innych ras wygląda to u samoyeda. Samoyed w przeciwieństwie do większości ras powinien mieć kolor oczu kontrastujący z kolorem szaty. 

Wadę dyskwalifikującą stanowią jasne (żółte, niebieskie) lub różnokolorowe oczy oraz niedopigmentowane powieki, nos, wargi.
Co ciekawe, powszechnie uważa się, że najczęściej mocną pigmentację niosą przy o umaszczeniu kremowym i biało-biszkoptowym. Dlatego Samoyedy o takim umaszczeniu są bardzo istotne w hodowli.
Warto też wiedzieć, że niektóre linie pigmentują się nawet przez kilka miesięcy, toteż ubytki w pigmencie szczenięcia nie zawsze oznaczają, że pies będzie miał braki pigmentu w dorosłym życiu.
Poruszając temat pigmentacji, wspomnieć należy także o albiniźmie. Kojarzenie psów o słabej pigmentacji może skutkować występowaniem albinosów w kolejnych pokoleniach. 
Co za tym idzie... wiążę się to z możliwością występowania cech semiletalnych (geny letalne/semiletalne - ich ekspresja prowadzi do śmierci zwierzęcia, są to geny zazwyczaj wyłącznie recesywne). Dlatego szczególną uwagę zwraca się w temacie pigmentacji na psy, które w swoim umaszczeniu mają znaczną część białą. Warto tu zaznaczyć, że BIAŁY PIES NIE JEST ALBINOSEM. Wygląd psa o umaszczeniu białym różni się od wyglądu albinosa szeregiem szczegółów, przede wszystkim elementami ciemnej pigmentacji.
Mówiąc o pigmentacji u samoyeda, szczególną uwagę zwracamy na:

 

 

NOS:
Nos u samoyeda MUSI być koloru czarnego lub ciemno brązowego. Dopuszczalne są tzw. zimowe nosy (nos na zimę może ulec rozjaśnieniu do koloru brązowego).

 
PIGMENTACJA PRAWIDŁOWA
 
Co prawda nie Samoyed, ale NIEPRAWIDŁOWA

 

OPRAWA OCZU:
Oprawa oczu u samoyeda także, powinna być mocna, ciemna i wyraźna. Niedopuszczalne są jasne znaczenia naokoło oka

 

 

KOLOR OCZU:

Oczy u samoyeda powinny być koloru czarnego, ciemno brązowego lub ciemno orzechowego. Niedopuszczalne są dwukolorowe oczy, niebieskie lub jasne.

 

 

PIGMENTACJA WARG (uśmiechu):

"Uśmiech" samoyeda powinien być widoczny, wyraźny i czarny. Niedopuszczalne są różowe/białe/jasne "przerwania" na wargach

 

 


Opracowanie: Paulina Adamska, hodowla The Glow Of The Snowy Star.

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątku z artykułem na forum MójYed: PIGMENTACJA.