e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...

CHOROBY OCZU


 

Bardzo często ludzie nie widzą sensu w badaniu swoich psów i wykonują tylko badanie bioder lekceważąc badanie wzroku u przyszłych rodziców. Jednak wgłębiając się bardziej w ten temat bardzo łatwo można zauważyć jak wiele powikłań może wystąpić w rasie. Na podstawie badań przedstawimy tu najbardziej powszechne i występujące choroby i wady wzroku u samoyeda.

 

Jaskra

Występuje wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz gałkowe (IOP) z oka wzrasta. Jest to przede wszystkim ze względu na niewystarczająco nawilżone podłoże wodne oka, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i siatkówki oraz co za tym idzie , dalszej utraty wzroku (jeśli nie jest leczone natychmiast). U samoyedów to niewłaściwe nawadnianie jest zwykle w wyniku ciasnych narożników w oku.

Gonioskopia - Badanie wykonuję się u psa by uzyskać informację czy kąty są szerokie czy wąskie. Gonioskopia nie jest częścią badania CERF. Jest to dodatkowe badanie. Psy z jaskrą nie powinny być hodowane.


Prawidłowe dno oka


Zwyrodnienie siatkówki - w tym przypadku 
Progresywny Zanik Siatkówki (PRA)


OZNAKI I OBJAWY JASKRY:

Zaczerwienione oczy, czerwone oczy
łzawienie
światłowstręt
podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe
rozszerzenie źrenicy
powiększenie globu (buphthalmos)
obrzęk rogówki
ślepota
ból zazwyczaj niezlokalizowany
różnego stopnia zwyrodnienia siatkówki, krwotoki (obok płyty), osłabienie naczyń.


Zaćma
częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka lub jej torebki. Chociaż tryb dziedziczenia zaćmy nie został ustalone dla samojeda, należy założyć, że komponent genetyczny jest zaangażowany.

Distichiasis inaczej rzęski
Jak sama nazwa mówi związane są z rzęsami u psa. Wadą jest gdy rosną one na obrzeżach powieki lub występują w mnogich rzędach. Nieleczone distichiasis może prowadzić do przewlekłego owrzodzenia rogówki, bólu oka, nadmiernego łzawienie i skurczy powiek. Jest to niewygodne dla psa. Występuje możliwość dziedziczenia.
Psa z distichiasis można rozmnażać, jednak tylko w połączeniu z osobnikiem wolnym od tego schorzenia.Dystrofia rogówki 
Zmętnienie jednej lub więcej warstw rogówki, zazwyczaj dziedziczne i dwustronne.

Uveodermatologic Syndrome - czasem nazywane VKH podobne ze względu na stan, Vogt-Kaoyanagi-Harada, który znajduje się u człowieka. Warunek ten jest uważany za chorobę autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie błony naczyniowej oka i utratę pigmentu głównie na nosie, ustach i powiekach, ale może mieć również wpływ na łapy, moszna, podniebienie twarde i odbyt. Ekspozycja na światło słoneczne może pogorszyć objawy choroby.

Postępujący zanik siatkówki (GPR)
Chorobą powodującą ślepotę i degenerację komórek siatkówki. To badanie również nie jest częścią badań CERF. Ten stan da się wykryć za pomocą elektroretinogramu zanim zostanie naocznie widoczny. Istnieją obecnie testy DNA w celu wykrycia X-PRA -> więcej na ten temat TUTAJ.

 

Dysplazja siatkówki (RD)
Jest to schorzenie dziedziczone z rodziców na potomstwo w sposób dominujący, choć u Samoyedów za dziedziczną uważa się mutację RD/OSD - rodzaj dysplazji siatkówki (zmutowany czy nie) można sprawdzić przy pomocy testów genetycznych na RD/OSD. Chorobie sprzyjają niedobory witaminy A. W zależności od stopnia nasilenia zmian chorobowych w siatkówce, w chorobie różnicujemy trzy formy kliniczne; łagodną, geograficzną i formę dysplazji z rozwarstwieniem siatkówki. Większość psów najczęściej przejawia łagodną formę RD, która nie upośledza widzenia. U takich psów na dnie oka widoczne są pojedyncze fałdy siatkówki. W formie geograficznej dysplazji siatkówki występują znaczne pofałdowania, mają one zwykle kształt linearny bądź litery Y. W trzeciej formie dysplazji cała siatkówka jest rozwarstwiona i uszkodzona, dodatkowo powstają ogniska depigmentacji. W postaci tej ciało szkliste oka ulega rozwodnieniu (synereza). Dwie ostatnie formy dysplazji siatkówki prowadzą do ślepoty. Zmiany kliniczne w oczach można zaobserwować już między ósmym a szesnastym tygodniem życia. RD dodatkowo towarzyszą zmiany w oczach takie jak katarakty, wynaczynienia, powiększenie lub zmniejszenie gałki ocznej.

 


 Opracowanie: Marta Morawska, hodowla Royal Winter.
Wolne tłumaczenie na podstawie: http://www.mirage-samoyeds.com/eye.htm#glau

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątku z artykułem na forum MójYed: JASKRA I INNE CHOROBY OCZU