e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...


ZESPÓŁ DRŻENIA BIAŁYCH PSÓW


 

Mimowolne drżenie mięśni - ZESPÓŁ DRŻENIA BIAŁYCH PSÓW

Zespół Drżenia Białych Psów (ang. White Shaker Dog Symdrome - WSDS) otrzymał nazwę w związku z ujawnianiem choroby w przeszłości u psów białych ras. Zespół drżenia zazwyczaj dotyka psy młode lub w średnim wieku i szczególnie narażone są właśnie psy o białej szacie, choć zdiagnozowano tą chorobę także u psów o innym kolorze. WSDS ujawnia się jako specyficzne, różnie zlokalizowane drgania ciała psa. Mogą być to wstrząsy delikatne, ale również całkowicie obezwładniające, w zależności od stopnia nasilenia.
Choroba jest także nazywana Steroid Responsive Tremor Syndrom oraz Idiopathic Cerebellitis (zapalenie móżdżku o nieznanej przyczynie).
Choć przyczyny nie są w 100% znane, zaleca się, by osobniki dotknięte WSDS wycofać z hodowli.

Wstrząsy u psów

Wstrząsy są mimowolne - są to rytmiczne i powtarzające się ruchy mięśni, na przemian skurcz i rozkurcz. Drgania występują zwykle w jednej części ciała lub kilku częściach jednocześnie. Wstrząsy mogą być szybkie, ale mogą to też być powolne drgania i mogą występować w dowolnej części ciała.

Istnieje kilka ras psów, które są uważane za predyspozycje do wstrząsów. Najczęściej wymieniane są białe szpice - w tym SAMOYED, inne rasy to m.in. chow chow, maltańczyk, pudel, springer spaniel, wyżeł weimarski, dalmatyńczyk, doberman, buldog angielski i labrador retriever.
Psy, które są podatne na tę chorobę określa się jako “psy wstrząsarki.”

Objawy i rodzaje

Podstawowym objawem WSDS jest drżenie, które może wahać się od łagodnego do całkiem obezwładniającego. Pies może drżeć także przez dłuższy czas w różnym stopniu, np. mocniej podczas ruchu, słabiej podczas odpoczynku i snu. W rasach innych niż Samoyed, zwykle zaczyna się w wieku ok. 3 lat. Przechylanie głowy, osłabienie kończyn, drgawki - są to objawy często związane z Zespołem Drżenia. Widoczne jest też czasem łagodne lub umiarkowane hipermetria (ruchy kończyn tracą swój cel). Często występują również przypadkowe, szybkie ruchy oczu
Mimowolne drżenie może dotknąć każdej części ciała psa, pies też może drżeć cały. Wstrząsy mogą być więc zlokalizowane w jednym miejscu lub uogólnione - na całym ciele. Najczęściej lokalizowane są jednak na tylnych kończynach (bądź kończynach ogólnie) i głowie.

UWAGA: Istnieją badania nad wstrząsami spowodowane hipomelinizacją u Samojedów. Wstrząsy te są widoczne u bardzo małych (kilkutygodniowych) szczeniąt. Nie jest to WSDS, a więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Przyczyny

Nie są dokładnie znane przyczyny występowania WSDS. Przypuszcza się, że drgania mogą być reakcją immunologiczną skierowaną przeciwko komórkom produkujących tyrozynę. Istnieje jednak przypuszczenie, że u niektórych ras WSDS może być wrodzony (i tu także wskazany jest Samoyed przez niektórych weterynarzy).

Ogólnie wymieniane są przyczyny:
Samoistna (nieznana)
Genetyczna
Trauma lub uraz
Wrodzona – obecne już przy urodzeniu
Jako efekt uboczny niektórych leków
Poważne osłabienie lub ból
Związek z niewydolnością nerek
Niższe niż normalne poziomy glukozy we krwi (hipoglikemia)
Toksyczność – chemiczna lub roślinna
Zapalenie
Choroby układu nerwowego

Diagnoza

Lekarz weterynarii powinien przeprowadził pełny wywiad historii choroby, w tym historię i czas występowania objawów oraz możliwe przypadki, które mogły doprowadzić do tego stanu. Rutynowe badania laboratoryjne to morfologia, biochemia, badania moczu i panel elektrolitów.

WSDS diagnozuje się także poprzez eliminację wszystkich innych czynników, które mogły wywołać drgawki.
Są to między innymi:
- spożycie toksycznych środków chemicznych lub roślinnych, take jak związki fosforoorganiczne , sześciochlorofenu i brometalina
- choroby wrodzone, które powodują niewystarczającą melinizację (hypomelinizację) w ośrodkowym układzie nerwowym
- spożycie mikotoksyn (toksyny wytwarzane przez grzyby)
- efekty uboczne terapii lekami
- bakteryjne i wirusowe zapalenie opon mózgowych, które może być spowodowane przez wirusa nosówki psiej, adenowirusa, parwowirusa, wirusa opryszczki i chorób przenoszonych przez kleszcze; płyn mózgowo-rdzeniowy jest jest oceniany na cytologii.

Powinny być też wykonane pełne badania fizyczne, neurologiczne i ortopedyczne. Powinno się także wykonać CBC i panel chemiczny w celu oceny systemu ciała i sprawdzenie metabolizmu organizmu. Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego w WSDS często ujawnia łagodne limfocytarne pleocytosis (podwyższone białe krwinki), wskazujące na stan zapalny. Wynik może być jednak normalny.

Jeśli choroba mózgu jest główną przyczyną drżenia, badania laboratoryjne zazwyczaj wychodzą normalne. W chorobach metabolicznych, biochemia może wskazywać poziom glukozy poniżej normalnego (hipoglikemia), poziom wapnia poniżej normalnego (hipokalcemia) i uszkodzenia funkcji nerek.
Inne badania diagnostyczne obejmują badania rentgenowskie, tomografię komputerową (CT-Scan) i rezonans magnetyczny (MRI) - zwłaszcza w przypadkach, gdy drżeniem objęte są kończyny miednicze. Badania te wykazują nieprawidłowości w tylnej części rdzenia i kręgów. Wyniki będą się różnić w zależności od objawów zewnętrznych choroby.

Leczenie

UWAGA: Leczenie powinno być przeprowadzane przez wyłącznie licencjowanego lekarza weterynarii. Lekarze weterynarii powinni też zapoznać się z aktualną literaturą i aktualnymi zaleceniami farmakologicznymi przez rozpoczęciem leczenia.

Jeśli drgania są jedynie objawem podstawowego problemu, głównym celem terapii jest objęcie leczenia choroby lub podstawowych zaburzeń. Badania laboratoryjne pomogą lekarzowi weterynarii w ustaleniu diagnozy do właściwego leczenia. Istnieje szereg przyczyn, które mogą prowadzić do dotknięcia zwierząt wstrząsami. Niektóre warunki są uleczalne, podczas gdy dla innych nie ma dostępnej terapii.

Większość psów reaguje na dawkę immunosupresji kortykosteroidów (prednizon) lub diazepiny. Czasami podaje się oba leki. Wstrząsy generalnie powinny minąć w pierwszy tydzień lub dwa po rozpoczęciu leczenia. Dawkę następnie zmniejsza się lub całkowicie zaprzestaje się podawania leków. Jeżeli drżenia powracają, terapia jest wznowiona w początkowej dawce, aż dreszcze stają się kontrolowane, a następnie ponownie spadają. Niektóre psy szybko reagują na leczenie i nie potrzebują dodatkowych zabiegów. Inne psy muszą pozostać na niskiej dawce, by zachować drżenia pod kontrolą.

W Polsce odnotowano przypadki Mimowolnego Drżenia Mięśni u Samoyedów!!

 


 Opracowanie: Paulina Adamska, hodowla The Glow Of The Snowy Star.

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątku z artykułem na forum MójYed: CHOROBY WYSTĘPUJĄCE W RASIE.


Źródło:

Informacje od dr wet. Marii Iwony Rudobielskiej - http://weterynarzbialystok.com/
"White Shaker Dog Syndrome" Hazel Fitzgibbon - http://www.samoyedhealthfoundation.org/diseases/white-shaker-dog-syndrome
"Involuntary Muscle Trembling in Dogs" http://www.petmd.com/dog/conditions/neurological/c_dg_tremors#.UtkBJ_TuLgw