e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...


HODOWLA I JEJ ZAŁOŻENIA


 

Niemal każde dwa psy - pies i suka - są zdolne do rozrodu - niezależnie od rasy - czystej krwi albo kundelek, zdrowy czy chory.
Hodowla to połączenie sztuki, nauki, poświęcenia i zaangażowania. Decyzja o hodowaniu nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie.
Hodowla psów nie jest tylko kwestią nabycia psa i suczki z dowolnego miejsca, kojarzenia ich i hop siup, są szczenięta. Można to zrobić, ale to nie sprawi, że zostaniesz hodowcą, tylko producentem szczeniąt, który nie przynosi żadnej korzyści dla rasy czy populacji. Prawdziwie dbały, odpowiedzialny hodowca jest świadom swej decyzji - szczenięta powinny być starannie zaplanowane i dopiero urodzone. Taki hodowca czuje odpowiedzialność za każdego szczeniaka, jego zdrowie, temperament i wychowanie, stanowi przykład dla innych hodowców i zobowiązuje się do dobra każdego szczenięcia, nawet po opuszczeniu rąk hodowcy.
Jeśli naprawdę kochasz tę rasę, bądź w niej ekspertem. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co pomoże ci stać się dbałym i odpowiedzialnym hodowcą, dzięki któremu przyszłe pokolenia Samoyedów będą miały korzyści.

Alternatywą dla hodowania jest przeczytanie o zaletach sterylizacji i kastracji (na forum MójYed dział zdrowie).
Przyszłość każdej czystej rasy zwierząt (pies, kot, koń, itp) zależy wyłącznie od ludzkiego "opiekuna", który oceni i wykorzysta tylko odpowiedniej jakości zwierzęta w hodowli. Hodowanie czystej rasy bez planowania nie jest lepsze w hodowli od przypadkowych skojarzeń.
Psy złej jakości, pomimo rasowości, rozmnażane przez wiele pokoleń, przyczynią się do rozwoju potomstwa z małym lub znikomym podobieństwem do oryginalnych pokoleń. Jeśli więc chcemy mieć zawsze piękne, uśmiechnięte i kompatybilne Samoyedy wśród przyszłych pokoleń "petów", musimy być pewni, że KTOŚ hoduje dla ochrony i zachowania zasadniczych cech.


CZY POWINIENEŚ ROZMNAŻAĆ SWOJĄ SUKĘ?Ona NIE POTRZEBUJE miotu by zachować równowagę psychiczną.

Ona NIE POTRZEBUJE szczeniąt by czuć się spełniona - ma Ciebie.

A co, jeśli umrze przy porodzie? Czy szczenięta będą wartą ceną Twojego własnego psa?

Czy jest naprawdę na tyle zachwycająca, by hodowca albo sędzia kynologiczny oszacował jej wartość, a może po prostu jest najpiękniejszą suką, jaką TY kiedykolwiek miałeś? Czy jest wysokiej klasy Samoyedem, zdrowym i wolnym od chorób genetycznych? Czy ma prawdziwie słodki temperament a może po prostu nauczyłeś się tolerować jej małe dziwactwa i złości?

Czy będzie kryta wysokiej klasy reproduktorem, zdrowym i wolnym od wad genetycznych? Szczenięta posiądą pewne jego cechy. Jeśli suka jest wybitna, niższej klasy pies będzie obniżać poziom potomstwa.

Czy reproduktor jest wolny od chorób zakaźnych i pasożytów? Czy jest wolny od brucelozy? Jeśli zarazi Twoją sukę, będziesz zmuszony do kosztownego leczenia i sterylizacji.

A właściciele reproduktora? Czy właściciel jest skłonny pomóc Ci ze wszystkimi rzeczami, których nie wiesz lub będziesz na nie przygotowany? Czy możesz ufać właścicielowi reproduktora, że jest szczery?
A jeśli doświadczysz problemów, czy będziesz czuć się hodowcą i czy będziesz pomocny jeśli w Twoim miocie wyjdzie wada genetyczna?
Czy potrafisz na tyle zaufać, by powierzyć swoją sukę pod opiekę właścicieli reproduktora, kiedy będzie kryta, jeśli będziesz zmuszony ją u nich zostawić?

Czy wiesz jak zarejestrować miot?

Jeśli hodowca odmówi ci krycia swoim psem, postaraj się zrozumieć, jaki jest tego powód. Pomóc mogą opinie innych hodowców na temat Twojej suki. Przestudiuj samce i ich rodowody. Spójrz na szczenięta pochodzące z innych linii i z suk w innym typie niż Twoja. To powinno Ci pomóc w zrozumieniu, czy dany pies jest odpowiedni dla Twojej suki. Idealny pies może poprawić pewne mankamenty Twojej suki.

Jeśli Twoja suka jest naprawdę niezbyt dobrą przedstawicielką rasy, a Ty nadal chciałbyś mieć miot - rozejrzyj się lepiej za lepszej klasy suką. Wynagrodzeniem mogą być dobrej klasy szczenięta.

 


CZY TWÓJ PIES POWINIEN BYĆ REPRODUKTOREM?
Sądzisz, że jeśli Twój Samoyed jest piękny i zarejestrowany w związku kynologicznym, powinien płodzić szczenięta? A może przyjaciel lub sąsiad chce zapłodnić nim swoją sukę, która - być może - nie jest czystej krwi?

Być może myślisz, że dzięki użyciu Twojego psa jako reproduktora będzie można odzyskać koszta i wydatki związane z zakupem i utrzymaniem go.
Możesz też myśleć, że może dostarczyć ci łatwy dochód.

Co kwalifikuje Twojego psa jako reproduktora? Czy jest naprawdę piękny, zdrowy, o słodkim temperamencie - wystarczająco, by zapewnić wysoką klasę przyszłych pokoleń, a może jest po prostu najpiękniejszym ze wszystkich psów, jakie TY kiedykolwiek miałeś? Czy jego biodra zostały prześwietlone na dysplazję bioder i certyfikowane odpowiednim wynikiem? Czy jego oczy są wolne od wszystkich chorób oczu? Czy jego zdrowie zostało sprawdzone? Jego serce? Czy jest wolny od brucelozy?
Czy był testowany na inne psie schorzenia?

Ludzie, którzy kupią jego szczenięta i dzieci jego szczeniąt będą zależni od jego jakości, temperamentu i kondycji. Będzie to zależne od twojej uczciwości na ten temat. Uczestnictwo w wystawach i prośba o opinię innych hodowców może pomóc ci ocenić jego wartość hodowlaną.
Jeśli twój pies jest wysokiej klasy - w oparciu o jego jakość, rodowód i zdrowie, wówczas musisz zmierzyć się z odpowiedzialnością, a nawet potencjalnym zagrożeniem dla jego zdrowia.

Musisz dokonać oceny każdej suki dostępnej dla twojego psa. Czy jesteś na tyle kompetentny, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania właściciela suki o hodowli, porodzie, rozwoju i sprzedaży szczeniąt i czy jesteś w stanie pomóc właścicielowi w razie problemów?

Większość właścicieli suk ma swoje własne priorytety.
Zakładając, ze suka jest dobrym wzorem Samoyeda, czy będziesz zdolny do domagania się badań bioder? Oczy także powinny być zbadane i zdrowe, a serce wolne od wad genetycznych lub osobistych problemów zdrowotnych przed użyciem w hodowli. Czy potrafisz taktownie odrzucić złej klasy sukę lub z wątpliwym zdrowiem? Czy wiesz, co jest konieczne, aby utrzymać reproduktora w szczytowej kondycji fizycznej, tak, by był w stanie skutecznie się rozmnażać?

Co zrobić, jeśli z krycia nie wyszły szczenięta? Czy jesteś gotowy, aby sprawdzić krycie, skojarzenie lub zwrócić opłatę za krycie właścicielowi suki? Czy jesteś w stanie zapewnić zamieszkanie i opiekę dla suki w okresie krycia, tak długo, jak będzie to potrzebne?
Czy masz pod ręką kompetentnych specjalistów, którzy ci pomogą, gdy będziesz tego potrzebować przy kryciu lub przy potencjalnie kosztownej inseminacji? Czy wiesz jak sobie radzić z psami, które są trudne w hodowli? Co zrobić, jeśli pies odrzuca pomoc przy kryciu a suka nie chce dać się pokryć i próbuje skrzywdzić psa lub ciebie?

A co jeśli właściciel suki zdobył niewiele rezerwacji na szczenięta? Czy chcesz, by potomstwo twojego psa skończyło sprzedawane w sklepach zoologicznych, rozdawane byle komu, a może nawet zginęły - ponieważ rosnące szczenięta są zbyt drogie do karmienia i szczepienia?
Czy wiesz, do kogo się zgłosić, jeśli któreś ze szczeniąt będzie miało poważne problemy z zachowaniem, szkoleniem, z problemami genetycznymi jak np dysplazja bioder? Właściciele mogą zgłosić się do ciebie, jeśli właściciel suki nie będzie wiedział albo nie będzie chciał im pomóc.

Kto pokryje koszta, jeśli pomimo Twej ostrożności w planowaniu i opieki, twój pies złapie pasożyty lub zostanie zarażony przez sukę jakąś chorobą?
Czy potrafisz żyć z osobowością "macho" u Twojego psa? Wiele psów drastycznie zmienia zachowanie, gdy wyczuwa nadchodzące cieczki u suk - może próbować podnosić nogę w domu, próbować ucieczek, a w efekcie niszczyć drzwi, okna itp.
Pies może też próbować zdominować resztę domowników. Czy potrafisz w tej sytuacji zachować swój autorytet?


Opracowanie: Paulina Adamska, hodowla The Glow Of The Snowy Star. Na podstawie artykułu "Breeding your Samoyed" - Samoyed Club of America.

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątków z artykułami na forum MójYed:
HODOWLA I JEJ ZAŁOŻENIA 
CZY POWINIENEŚ ROZMNAŻAĆ SWOJĄ SUKĘ?
CZY TWÓJ PIES POWINIEN BYĆ REPRODUKTOREM?