e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!


SAMOYED JAKO PIES PRACUJĄCY - OBEDIENCE


   

Część 1: Obedience (przyp. Według mnie lepiej pasowałby tytuł „Samoyedy nie są wcale takie głupie, czyli jak szkolić samoyeda”) z książki „Samoyed” 1990, autor: Barbara Cole.


Ludzie często zwracają się do mnie ze stwierdzeniem: „Słyszałem, że Samoydy to nie są zbyt mądre psy i nie można ich wyszkolić”

 

historia13

Nic bardziej mylnego. Samoyedy to rasa ogólnoużytkowa, która służyła człowiekowi od wieków, jako podpora i „narzędzie” w drodze do przetrwania. 

Szkoląc samoyeda, nie możena zapomnieć o jego pochodzeniu. Lata selekcji ukształtowały samoyeda jako psa, który odczuwa wielką potrzebę bycia użytecznym dla człowieka, jako psa, który pracuje na granicach swoich możliwości wykorzystując całą pomysłowość i energetyczność swojego umysłu. O talencie, inteligencji i wysokich umiejętnościach Samoyeda świadczą nie tylko odniesienia historyczne, ale także fakty z współczesnej literatury. Pierwszym Samoyedem, który pomyślnie przeszedł licencjonowany test Tracking Dog Excellent, była 13 letnia suka, Hazel and Ken's White Shadow. Dopiero tor weryfikuje umiejętności. Teren jest rozległy z ogromną liczbą zakrętów, ścieżek, starych zapachów, z długą trasą przewodnika. Pierwszym Championem Obedience wśród samojedów był Barron's White Lightnin, który pracował również jako pies poszukiwawczy i pies ratownik w CARDA, uzyskał również Certyfikat Psa Terapeuty (Samoyedy to idealni terapeuci, mają specyficzny sposób komunikowania się z pacjentami polegający na okazywaniu im miłość, przynoszeniu im radości i nadzieji). Był on również jedynym trzykrotnym zdobywcą tytułu Samoyed Top Obedience Award (‘79, ‘80, ’83) w Samoyed American Club. Następczyniami wielkich sukcesów samojedów w tej dyscyplinie sportowej były dwie Samojedki, matka i córka, należące do Bill Lee. Obie uzyskały tytuł Top Obedience Award (SCA). Owenover Mistaya Winterway zdobył ten tytuł w roku 1978, a jego córka Tad of Winterway w roku 1982 i 1984.

 

Co więcej, pierwszym Samoyedem, który otrzymał Goodrich Award for Top Obedience Samoyed, był Snowline's Joli Shashan. Zwycięstwo miało miejsce w 1979 roku, w którym też ufundowano nagrodę. Blanca Belleza Cypress, obecnie będąca na zasłużonej emeryturze, była dwukrotną zwyciężczynią specjalistycznych testów Obedience. Odniosiła ogromne sukcesy w tej dziedzinie, uzyskując średni wynik 198,5 punktów (na 200 możliwych) w okresie szczytowej formy. Mało kto wie, że samojedy zostawiły swój ślad również w świecie telewizyjnym i filmowym. Suczka o imieniu Tundra Bear, w roku 1983, została gwiazdą zdobywając PATSY (odpowiednik Oskara). Tundra, rozpoczynająca swą karierę w Kolorado i kontynująca ją w Hollywood, znała ponad 200 poleceń i rozumiała około 70 gestów.

 

Mówiąc o pracujących samojedach nie sposób nie wspomnieć również tych, które zasłużyły się w służbie poszukiwawczo-ratowniczej. W Ameryce było ich dwóch: wspomniany wcześniej Barron's White Lightnin członek CARDA (California Rescue Dog Association) oraz Kendara's Tops of White Thunder. Aby wyszkolić samoyeda, potrzebne są trzy rzeczy: cierpliwość, pochwała i konsekwencja. Samoyedy „dobrych manier” uczę od najmłodszych lat. Już jako szczenięta muszą wracać na zawołanie, reagować na swoje imię i nie skakać na ludzi. Nawyki szczeniąt, nawet jeśli wydają się urocze, wcale urocze nie będą w wieku dorosłym, więc podstawowe umiejętności i zasady społeczne powinny zostać ustalone wcześnie w okresie dojrzewania. Wszystkim właścicielom samojedów polecam zajęcia z profesjonalnym behawiorystą, zasady tam wpojone pomagają w późniejszej samodzielnej nauce. Na zajęciach nauczysz się rozumieć własnego psa, poprawnie współpracować, poprawnie komunikować czego od psa oczekujesz. Samojedy mają nieco wyższy poziom pobudzenia niż wiele innych ras, przez co w większości przypadków uczestnictwo w zajęciach jest po prostu niezbędne. To właśnie zajęcia pod okiem behawiorysty najlepiej pomagają szczeniakowi nauczyć się odprężać w każdym otoczeniu i warunkach. Samoyedy mają problem z koncentracją jeśli lekcja okazuje się za długa, zbyt nudna czy rutynowa. Dlatego treningi powinny być krótkie ale wysokiej jakości. Na początek wystarczą sesje treningowe nie przekraczające 10-15 minut, potem, po uzyskaniu zadowalających efektów, sesje można wydłużać.

 

 Inteligencja Samoyedów jest ponadprzeciętna, są przebiegłe, lubią sprawdzać swoich właścicieli ale doskonale czują granice tego, co dopuszczalne, mają tendencję wybiórczej głuchoty i okresowej „demencji”. Jeśli jesteś absolutnie pewien, że Twój Samoyed zna polecenie, o które go prosisz, bądź stanowczy i potępiaj jego zachowanie jeśli nie wykona komendy. Nie zapomnij jednak o tym by pobudzać zainteresowanie poświęcając pewien czas treningu na zabawę i nagradzając każdy sukces. Samojedy mają delikatną psychikę, nie można w ich szkoleniu stosować metod siłowych, praca powinna być wykonywana wyłącznie na pozytywnym wzmocnieniu. Przy odrobinie czasu i cierpliwości, bez użycia siły, będziesz w stanie osiągnąć swoje cele i wzajemne zrozumienie ze swoim Samoyedem, który będzie cieszył się już nie tylko nagrodami czy smakołykami ale również samym treningiem. Treningi powinny być regularne, systematyczne i konsekwentne, krótkie, przyjemne i urozmaicone, przeprowadzane w bardzo dobrym nastroju (przyp. Nie pozwól by flustracja z nieudanej sesji przelała się na psa). Przygotowanie do posłuszeństwa zaczyna się na długo przed faktycznym wprowadzeniem Samoyeda na tor lub zajęcia treningowe. Najpierw musisz przestudiować zwyczaje, nawyki, charakter swojego psa, aby zrozumieć, jak reaguje na określony ton głosu, co lubi, a co nie. Nikt nie zna Twojego psa lepiej niż Ty. Obserwuj, jak reaguje na różne sytuacje. Czy wiesz, w jaki sposób obraca się podczas podnoszenia piłki? Czy jest leworęczny czy praworęczny? Co sprawia, że jest szczęśliwy lub smutny? Dopiero gdy poznasz swojego psa, jesteś gotowy na poważne szkolenie Obedience.

 

historia14

Ćwicz ze swoim psem w miejscu, w którym najpierw jest niewiele bodźców, które rozpraszają jego uwagęuwagę, a kiedy nauczy się trenować w takich warunkach, przenieś się do miejsca, w którym jest kilka rozpraszaczy, stopniowo przechodząc do wielu rzeczy, które rozpraszają uwagę (przyp. Świetnym miejsce treningowym na zaawansowanym poziomie jest peron kolejowy). Nie powinieneś pracować z psem tam, gdzie się bawi, na przykład na podwórku. Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest skwerek przy bloku lub ogródek przydomowy, z którego psiak nie korzysta zbyt często, potem cichy parking, zaciszne miejsce w parku, w pobliżu boiska szkolnego, a na końcu zajęcia grupowe lub z innymi psami. Jeśli czujesz, że masz dwie lewe nogi, spróbuj trenować bez psa. Jeśli boisz się, że sąsiedzi pomyślą, że jesteś szalony, nie martw się  większość właścicieli Samoyedów odkrywa, że ich sąsiedzi i tak myślą, że są szaleni. Kwestia czasu. Nigdy nie zlecaj treningów innej osobie, to ogromnie ważne, samojedy to psy potrzebujące uwagi swojego człowieka, dlatego jeśli nie masz na niego czasu oddaj go (przyp. Napisz do hodowcy by pomógł znaleźć mu odpowiedni dom). Szukaj zajęć prowadzonych przez kompetentnego behawiorystę (przyp. Sprawdź jego wykształcenie, seminaria w jakich uczestniczył, w czym się specjalizuje). Odpowiedni behawiorysta jest kluczwy byś Ty jako właściciel, zrozumiał, jak trenować. Twój pies z kolei nauczy się rozumieć czego od niego wymagasza. Aby osiągnąć sukces w treningu Obedience, konieczne jest samodzielne trenowanie poza zajęciami grupowymi. Jednak jeszcze ważniejsze jest nawiązanie kontaktu, zaufania relacji z Twoim Samoyedem, w przeciwnym razie wszystkie działania będą bezużyteczne. Szacunek i miłość Samoyedów nie jest czymś a priori, na te uczucia trzeba zasłużyć.

 

 

Podsumowując, pamiętaj o tych kluczowych kwestiach:

  • 1. Nagroda!
  • 2. Kluczową kwestią w szkoleniu samoyeda, jest wybór behawiorysty. Zwróć uwagę na jego wykształcenie, kompetencje i humanitarność.
  • 3. Nie zapomnij o psim przedszkolu.
  • 4. Nie pozwól nikomu szorstko i niegrzecznie traktować swojego Samoyeda.
  • 5. Nigdy, przenigdy nie broń samoyedowi własnego towarzystwa. Nie odseparowuj go od siebie (przyp. Kojce i budy nie są najlepszym pomysłem). Twój Samoyed powinien cieszyć się Twoim towarzystwem.

 

 

Lista Samoyedów, które uzyskały tytuł championów Obedience w Ameryce: 1982 Darshan's Honey Bear C.D. (Schiddell) 1983 O.T.Ch. Barron's White Lightnin '(Cole)1984 O.T.Ch. Stasia's Tad of Winterway (Lee) 
Top Obedience Samoyed: 1969 Ch. Snowline's Joli Shashan C.D.X. (Mayfield) 1970 Ell-Thee's Square Do Tasha (Gormley) 1971 Snowman z Whitehall U. D. (Smith) 1972 Snowman of Whitehall U.D (Smith) 1973 Silver Charm Starfire U.D. (Decker) 1974 Ch. Tsarovich of Kobray I-J.D. (Rubin) 1975 White Glamour of Starfire (Decker) 1976 Shebaska Sulaykha Pakova (Gruber) 1977 Am. can. Ch. Dajmozek Am. U.D.T. Can. C.D.X. (Orr) 1978 Winterways Owenover Mistaya (Lee) 1979 Barron's White Lightnin 'C.D, X. (Horne / C01e) 1980 Barron's White Lightnin 'U.D. (Horne / C01e) 1981 Stasia's Tad of Winterway C.D. (Zawietrzny)
Kilka psów z tytułem posłuszeństwa również zdobyło tytuł Zwycięzcy Rasy w Samoyed Club of America National Specialties. Są nimi: 1941 Ch. Anastasia's Rukavitza C.D. (McBain) 1965 Ch. Kenny's Blazer Boy of Caribou (Yocum) C.D.X. 1966 Park-Cliffe Snowpack Sanorka C.D. (McGoldrich) 1971 Ch. Elrond, car Rivendell C.D. (Gaffney) 1973 Ch. Kipperic Kandu z Suruka Orr C.D. (Hodges)

 


Tłumaczenie: Urszula Szymkowiak, hodowla Give me a Paw FCI.
Oryginał tłumaczenia: https://www.facebook.com/samoyedhistory/posts/920076165167993