e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

 

SPORT

 


 

cc11

CANICROSS

Jest to chyba najpopularniejsza dyscyplina Psich Zaprzęgów, opierająca się na bieganiu z psem. Wyścigi canicrossu odbywają się zawsze w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu zawodnik nie może wyprzedzać psa, ciągnąć go, ani zmuszać do dalszego biegu. Jeśli pies z jakichś przyczyn nie będzie chciał biec, para zostaje od razu zdyskwalifikowana. W CC dystanse biegów są stosunkowo krótkie (od 2 do 10 km).

CZYTAJ WIĘCEJ...

 


obi 1

OBEDIENCE

Zacznę od tego, co to w ogóle jest Obedience? Psi sport w którym najważniejsze jest posłuszeństwo i relacja pies - przewodnik. Nie ma tu dynamiki znanej z Agility czy Frisbee, a same starty nie są tak widowiskowe. Co nie znaczy, że jest to sport łatwy. W Obi ważne są najmniejsze detale w wykonywaniu kolejnych ćwiczeń, a na ocenę sędziego pracuje nie tylko pies, ale również przewodnik przez swoje gesty  i zachowanie. Pies musi szybko i chętnie reagować na polecenia. A są one bardzo różnorodne.

CZYTAJ WIĘCEJ...

  


 


więcej sportów wkrótce... :)