e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!


CANICROSS (CC) 


  

Canicross – oficjalna dyscyplina sportowa należąca do grupy sportów psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem (długości ok. 2,5 w rozciągnięciu), łączącej się z pasem na talii maszera. Pies biegnie przodem pomagając tym samym w biegu zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych.
                                                                                                                          -Wikipedia

 

O CO TU CHODZI?

Jest to chyba najpopularniejsza dyscyplina Psich Zaprzęgów, opierająca się na bieganiu z psem. Wyścigi canicrossu odbywają się zawsze w warunkach bezśnieżnych. W czasie biegu zawodnik nie może wyprzedzać psa, ciągnąć go, ani zmuszać do dalszego biegu. Jeśli pies z jakichś przyczyn nie będzie chciał biec, para zostaje od razu zdyskwalifikowana. W CC dystanse biegów są stosunkowo krótkie (od 2 do 10 km).

cc9Trening zależy od tego, co chcesz osiągnąć ze swoim psem. Jeżeli chcesz zaliczyć tylko próby pracy, co jest dosyć częste wśród laików przymierzających się do zawodów, to brawo - możliwe, iż twój Yed da radę, gorzej z Tobą jeśli prowadzisz kanapowy tryb życia, w 70% przypadków po 2km się poddasz. Jeśli jednak chcesz fajnie spędzać czas z pupilem przy okazji startując w zawodach, które dają niesamowity zastrzyk mieszanki pozytywnych emocji, adrenaliny, zmęczenia i samozadowolenia – dalsza część jest dla Ciebie.

Startowanie w canicrossie, skijoringu, bikejoringu, czy nawet w zaprzęgu sprowadza się do jednego – twój pies musi ciągnąć. NIE wąchać kwiatki, NIE odwracać się, NIE bawić, a właśnie ciągnąć i robić to efektywnie. Najlepiej też już od szczeniaka nie karcić psa za ciągnięcie, a chwalić gdy robi to np. tylko w szelkach, ale nie każdy wpadł na taki świetny pomysł w czasach szczenięcych i zrobił jeden podstawowy błąd… czyli co zrobić kiedy twój pies pięknie biega tylko na ringówce dowiesz się tu -> (od zera do Maszera)

 

DLA KOGO?

Dla każdego, zdrowego samoyeda. Jednakże nie dla każdego będzie to dyscyplina idealna, gdyż pies do CC powinien przejawiać cechy lidera, czyli chciał biec jako pierwszy i pracować sam. Niestety nie wszystkie psy się dobrze czują biegnąc same albo pierwsze i lepiej się sprawdzają w teamie.

Ważne jest też aby przed poważnymi treningami przebadać stawy biodrowe i łokcie, a wtedy już nic nam nie pozostaje jak pędzić przed siebie.

 

cc7OD CZEGO ZACZĄĆ?

Od nauki podstawowych komend: kierunki, stop, start. Komendy później przydadzą się przy bikejoringu jak i w zaprzęgu. Można ich zacząć uczyć już w wieku kilku miesięcy, jako przygotowanie do późniejszych biegów.

Ja osobiście uczyłam wszystkie yedy skręcania poprzez wydawanie komend kierunkowych w czasie spaceru. Czyli kiedy skręcamy w prawo mówimy komendę kierunkową, u mnie GEE. Jeżeli jesteśmy konsekwentni i wytrwali, to dosyć szybko komendy zakorzeniają się nam w głowie jak i psu.  No i co najważniejsze nie poddajemy się porażkami treningowymi, bo każdy czasami ma „to drugie lewo”, w końcu i wy załapiecie.

 

Komendy używane przez mnie:

  •  Skręt w lewo – HAV (czyt. haa)
  • Skręt w prawo – GEE (czyt. dżi)
  • Prosto – ON BY
  • Stop – PRRR STOP/ STÓJ
  • Start  – GO GO GO
  • Poganianie – SZYBCIEJ / GO GO

Oczywiście komendy mogą być dowolne, grunt żeby pasowały tobie i twojemu samoyedowi :)

(I pewnie teraz się zastanawiasz o co mi cho z tym lewo i prawo - dlaczego jest takie dziwne, a otóż dlatego, że jest je o niebo łatwiej krzyknąć DŻIII kiedy chcesz wypluć płuca na trasie, niż PRAWA. Ale ważniejszą kwestią jest to, że polskie leWA, praWA tak samo się kończą i mogą zbyt podobnie brzmieć dla psa, co za tym idzie może być wam trudniej dogadać się z kierunkami)

 

CO JEST POTRZEBNE?

cc3

- pas maszera - Pas powinien mieć szerokość co najmniej 7 cm na obszarze stykającym się z kręgosłupem. Do pasa musi być zamocowany w sposób trwały karabińczyk a lina ciągowa od strony maszera kończy się pętlą. Polecam szczególnie te z paskami między nogami, zapobiega to ciągłemu przesuwaniu się pasa.

- lina z amortyzatorem - Długość liny mierzonej po rozciągnięciu nie może przekraczać 2,5m 

- szelki typu SLED - Są to jedyne słuszne szelki do CC, dobrze dopasowane maksymalnie wykorzystują siłę uciągu, równomiernie ją rozkładają oraz pozostawiają swobodę ruchów psa

- z naszej strony pozytywne nastawienie

 

GDZIE KUPIĆ SPRZĘT?

W firmach zajmujących się tym od lat:

i pewnie wiele, wiele innych o których zapomniałam wspomnieć ;) i gratis tekst ułatwiający wybranie szelek dla ciebie - Jakie szelki wybrać dla psa? 

 

cc10

ZŁOTE RADY

- szelki sled zakładaj tylko kiedy trenujecie i kiedy pies ma ciągnąć, żeby yed rozróżniał kiedy jest czas na prace a kiedy na wąchanie kwiatków. Zaczynamy rozróżniać: obroża na spacery, szelki do ciągnięcia.

- Chwal każdy przejaw ciągnięcia i nie pozwalaj na rozproszenia. To czas pracy, yed nie może obsikiwać każdego krzaka

- Nie karm psa przed treningiem, zrób to jakiś czas po,  z uwagi na możliwość skrętu żołądka

- Wybierz się na jakieś zawody, trening klubu zaprzęgowego, aby poobserwować i poznać ludzi z tego środowiska

- Przygotowania do biegania możesz zacząć w wieku kilku miesięcy: nauka kierunków, przyzwyczajanie yeda do tego że coś ciągną na szelkach, kilkunasto-sekundowe przebieżki. Po ukończeniu około 10miesiecy możesz zacząć biegać i stopniowo wydłużać trasy (żeby yed też złapał kondycję) ale poważne biegi zaczynamy dopiero po przebadaniu bioder

- Zawsze kończymy trening w takim momencie aby yed czuł niedosyt. Czyli kiedy jest zmęczony, ale nadal pozytywnie nastawiony na bieganie

- Nie zmuszamy samoyeda do biegu, nie każdy jest stworzony do biegania i nie każdemu będzie to sprawiało radość

- Biegamy tylko kiedy jest poniżej 15*C

 

ZAWODY

Lista zawodów z ramienia Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów na dany rok jest tutaj:  Kalendarz Zawodów

cc8

Są tam dostępne formularze internetowe lub jest podany kontakt do osoby która przyjmuje zgłoszenia. W takim formularzu wpisujemy dane zawodnika, dane psa oraz klasę w jakiej startujemy.  Na facebooku prawie zawsze są wydarzenia związane z danymi zawodami, gdzie podają wszystkie niezbędne informacje, trasy, dystanse, czy liste zgloszonych zawodników, wystarczy wpisać „Zawody Psich Zaprzęgów”. 

 

Zanim się zapiszesz się na zawody zapoznaj się z regulaminem, baaardzo ważna lektura, może i lekko długa, ale żadne dziwne sytuacje na trasie wtedy nam nie straszne: Regulamin Sportowych Psich Zaprzęgów

No dobra, jesteś na zawodach i nie wiesz co robić? Jak ogarnąć, próby pracy, do kogo pójść, gdzie odebrać numer startowy, wszystkiego dowiesz się tu -> (Próby Pracy Samoyeda)

 

Z samoyedem możesz również startować w wielu ludzkich biegach, jak i w wielu towarzyskich biegach caniccrosowych. Poszukaj, poczytaj i na pewno znajdziesz.

 

cc4

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

- W klubach sportu psich zaprzęgów, sprawdź gdzie masz najbliższy i nie bój się do nich odezwać. Często kluby robią otwarte treningi lub pokazy zaprzęgowe na których możesz uzyskać pomoc. Lista klubów PZSPZ: Kluby PZSPZ

- Poszukaj seminariów canicrosowych lub zaprzęgowych

- Napisz do kogoś kto uprawia ten sport, ci ludzie nie gryzą i chętnie dadzą wskazówki

 

 

 

 


Opracowanie: Kamila Adamska, hodowla Winterfield's, licencjonowany maszer PZSPZ (canicross i zaprzęgi) 

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątku z artykułem na forum MójYed - Bieganie z Samoyedem