e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...


NA CO CHORUJĄ SAMOYEDY?


 

Samoyedy jako psy pierwotne są uważane za dość odporną na choroby rasę.  Nie jest jednak wolna od chorób i - wbrew powszechniej opinii o rzadkości schorzeń - nierzadko zdarzają się:

dysplazja bioder (HD) oraz choroby oczu: w szczególności postępujący zanik siatkówki (PRA) i katarakta, ale także dysplazja siarkówki (RD, choć tylko przy mutacji OSD jest uważana za chorobę dziedziczną).

Wybierając hodowlę należy zwrócić szczególną uwagę na wykonane badania minimum rodziców pod kątem dysplazji bioder oraz chorób oczu z dobrymi wynikami. 
A już w ogóle bardzo dobrze jest, jeśli także przodkowie rodziców byli przebadani na dysplazję i choroby oczu z dobrymi wynikami. Udowodniono naukowo, że korzystne wyniki badań rodziców i dalszych przodków, choć nie wykluczają niestety całkowicie ryzyka wystąpienia problemu, zmniejszają je do minimum.

Na podstawie badań Szwedzi ustalili prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji u szczeniąt z różnych skojarzeń:
oboje rodzice wolni od dysplazji 24 - 37.5 %
jeden rodzic z dysplazją 44.7 - 50 %
oboje rodzice z dysplazją 84.1 do nawet 93 % !!
ALE! Jeżeli wszyscy dziadkowie są wolni od dysplazji, to prawdopodobieństwo spada do nawet 8.7 % !!

Powyższe choroby - dysplazja bioder oraz choroby oczu, choć wydają się rzadkie, są problemem nękającym rasę, którego nie należy bagatelizować. Problemem często zamiatanym pod dywan, ponieważ znakomita większość polskich hodowców (a często także tych zagranicznych) podaje do publicznej wiadomości tylko wyniki dobre, ukrywając wyniki złe. Jest to o tyle niezrozumiałe i nieodpowiedzialne,  o ile prawda jest taka, iż NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK LINIA CAŁKOWICIE WOLNA OD CHORÓB, z tego względu, że większość chorób (w tym dysplazja) dziedziczy się poligenetycznie (wielogenowo) i często przez wiele pokoleń schorzenia najzwyczajniej się nie ujawniają, choć drzemią gdzieś w genach. Znajomość dobrych i złych wyników pozwala na odpowiednie dobieranie skojarzeń, by ograniczyć szansę pojawienia się problemu. Są natomiast linie bardziej lub mniej schorzeniami obciążone, a rozważna selekcja hodowlana pomaga na maksymalne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia schorzenia u szczeniąt z danego skojarzenia.

Poza dysplazją oraz chorobami oczu w rasie występują, choć znacznie rzadziej:

- kłębuszkowe zapalenie nerek
- u niekastrowanych starszych samców problemy z prostatą
- zdarzają się skłonności do alergii oraz atopowe zapalenie skóry
- u młodych, rosnących psów - dość często młodzieńcze zapalenie kości

Rasa należy także do kręgu ras zagrożonych Sebaceous Adenitis (SA) oraz Zespołem Wobblera, choć choroby te zdarza się stosunkowo rzadko. W Polsce odnotowano też przypadki mikroftalmii - choroby oczu oraz przypadki mimowolnego drżenia mięśni (Zespół Drżenia Białych Psów) u Samoyedów.


Badanie na dysplazję wykonuje się raz w życiu na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Do hodowli dopuszczone są osobniki z wynikiem A, B i C - jednak osobniki z dysplazją C można krzyżować wyłącznie z osobnikami z dysplazją A. Osobniki z dysplazją D i E powinny być kategorycznie wykluczone z hodowli.

Badanie oczu wykonuje się u lekarza specjalisty, uprawnionego do wydania certyfikatu (CERF) - lista lekarzy jest dość wąska, dlatego trzeba wcześniej zaplanować badanie, ponieważ czasem trzeba jechać do innej miejscowości. Badanie powinno się powtarzać - niektórzy badają co roku, inni co dwa lata, jeszcze inni - przed kolejnym kryciem psa albo suki. Prawidłowo certyfikat ważny jest przez rok od wykonania badania. Ważne, aby pies użyty w hodowli otrzymał wynik clear.

Badania genetyczne nie są zbyt powszechne. Wykonuje się je w laboratorium - obecnie zagranicznym. Próbkę pobiera lekarz weterynarii w miejscu zamieszkania (krew) lub pobiera się ją samodzielnie (ślina) i wysyła się pocztą. Samoyedom wykonać można badanie genetyczne na XL-PRA oraz na RD/OSD.



 

Opracowanie: Paulina Adamska, hodowla The Glow Of The Snowy Star.
Więcej na temat chorób występujących w rasie znajdziesz na forum MójYed w dziale Zdrowie: CHOROBY WYSTĘPUJĄCE W RASIE.