e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

 

O RASIE SAMOYED
PODSTAWOWE INFORMACJE

 


WZORZEC RASY SAMOYED

Wzorzec FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) zawierający opis ideału rasy - wzór, do którego każdy hodowca powinien dążyć. Zawiera informacje, jakie cechy są typowe dla przedstawiciela rasy Samoyed, a jakie są niepożądane. To właśnie dzięki spisanemu wzorcowi zawdzięczamy taki, a nie inny wygląd Samoyeda. Niezbędnik każdego miłośnika rasy oraz hodowcy!

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


 

HISTORIA RASY SAMOYED

Ludy Samoyede znani byli ze swoich białych psów Bjelkiers. (...) Z czasem [Bjelkiers] zaczęły ciągnąć ładunki i sanie. Później okazało się, że pasienie udomowionych reniferów stało się czymś dla nich naturalnym. Bjelkier mógł więc polować, ciągnąć, pasać stada - sprawdzał się we wszystkim i miał z tego satysfakcję.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


TYPY W RASIE

Niejednokrotnie słyszy się o typach w rasie Samoyed. "Hoduję psy w typie włoskim", "Mój pies jest w typie skandynawskim". Większość ludzi przytakuje, choć nie każdy do końca wie w jaki sposób te typy rozróżnić. Niektórzy mogą spróbować wyszukać informacje... I tu pojawia się problem - otóż ŻADNEGO oficjalnego podziału na typy angielskie, włoskie, skandynawskie czy amerykańskie nie ma.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


KOLORY W RASIE SAMOYED

Wzorzec rasy Samoyed określa trzy warianty kolorystyczne traktowane na równi jako prawidłowe (nie ma określenia "dopuszczalny" przy kolorach innych niż biały). Kolory, które wymienia wzorzec to: biały, kremowy i biały z biszkoptowymi znaczeniami (przy czym podstawowym kolorem musi być biały). Wzorzec nie dopuszcza innych wariantów kolorystycznych, znaczenia na sierści muszą być jednym z odcieni biszkoptu, nie mogą być natomiast bladobrązowe / beżowe.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


PIGMENTACJA

Pigmentacja u Samoyeda to temat rzeka. Jest ona bardzo istotna dla rasy, a braki pigmentacji w określonych miejscach są wadą dyskwalifikującą. Sędziowie kynologiczni podchodzą do tematu z większą lub mniejszą tolerancją, jednak faktem jest, iż pigmentacji rasa zawdzięcza swój niepowtarzalny wyraz "uśmiechnietego psa północy". Czarne obwódki oczu, noski i czarne wargi na białym tle tworzą charakterystyczną ekspresję, tak ważną dla rasy. 

CZYTAJ WIĘCEJ...


PIERWSZY WZORZEC RASY - 1909

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez państwo Kilburn Scott w Anglii i opublikowany 15 maja 1909 roku. Standard ten był opracowany na podstawie kontaktów państwa Kilburn Scott z oryginalnymi Samoyedami. Choć różni się on od dzisiejszego wzorca, na całym świecie są hodowcy, którzy pierwszy wzorzec uważają za najsłuszniejszy i starają się trzymać jak najbliżej pierwotnej wersji Samoyeda – takie linie można spotkać np. w Holandii.

CZYTAJ WIĘCEJ...


historia13SAMOYED JAKO PIES PRACUJĄCY - OBEDIENCE

Część 1: Obedience (przyp. Według mnie lepiej pasowałby tytuł „Samoyedy nie są wcale takie głupie, czyli jak szkolić samoyeda”) z książki „Samoyed” 1990, autor: Barbara Cole.

Ludzie często zwracają się do mnie ze stwierdzeniem: „Słyszałem, że Samoydy to nie są zbyt mądre psy i nie można ich wyszkolić”. Nic bardziej mylnego. Samoyedy to rasa ogólnoużytkowa, która służyła człowiekowi od wieków, jako podpora i „narzędzie” w drodze do przetrwania. 

CZYTAJ WIĘCEJ...