e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

 

ZANIM KUPISZ SAMOYEDA
LEKTURA OBOWIĄZKOWA PRZED PODJĘCIEM DECYZJI

 


MNIEJ JASNE STRONY ŻYCIA Z SAMOYEDEM

Jakie było Twoje pierwsze wrażenie przy spotkaniu z przedstawicielem rasy Samoyed? "Wygląda jak misiek", "jaki słodki!", "pewnie trzeba go ciągle czesać!" - takie komentarze zazwyczaj słyszą właściciele Samoyeda. Patrzysz na ten uśmiechnięty pyszczek i masz wrażenie, że widzisz uroczą przytulankę i nierealnym wydaje się, by taki niedźwiadek mógł mieć jakieś wady. A jednak - w tym słodkim uśmiechniętym psiaku drzemią mniej lub bardziej denerwujące wady, na które należy się przygotować, zanim podejmie się decyzję o zakupie słodkiej białej kuleczki.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 


 

GDZIE KUPIĆ SAMOYEDA, ŻEBY NIE ZALICZYĆ WTOPY?

Cudownie, zdecydowaliśmy się na zakup Samoyeda! Marzymy oczywiście o pięknym Samoyedku, mądrym, o charakterze typowo samojedowym i przede wszystkim zdrowym. O psie, który będzie nam towarzyszyć przez kilkanaście lat życia, na którego będziemy patrzeć codziennie przez kilkanaście lat i którego charakter będzie towarzyszyć nam dzień w dzień – przez kolejnych kilkanaście lat życia psa. Jak ugryźć temat zakupu Samoyeda, by wyjść naprzeciw marzeniom, zamiast strzelić sobie w stopę?

CZYTAJ WIĘCEJ...

 


NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC SAMOYEDA?

Człowiek decyduje się na Samoyeda - załóżmy - po rozważeniu wszystkich za i przeciw, plusów i minusów i postanawia, że jest to pies dla niego. Niestety, do tej pory jako takiej styczności z rasą nie miał, bądź miał, ale nie wie czym kierować się przy zakupie szczenięcia. Pomińmy chwilowo temat, w jaki sposób wybrać hodowlę - bo to temat rzeka na osobny wątek. Pokrótce - na co zwrócić uwagę kupując szczenię Samoyeda?

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 


OD CZEGO ZALEŻY CENA SAMOYEDA?

Odwieczny problem poszukującego szczenięcia. Jakże wielka rozbieżność w cenach! Laik nie ma pojęcia, na co zwrócić uwagę, często wyznacznikiem jest więc cena. Dla jednego jak najniższa (w końcu pies to pies, nie będzie płacić za niepotrzebne bajery), dla innego wyznacznikiem jest cena najwyższa (im droższe, tym lepsze). Jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę szczenięcia i postaram się niektóre z nich wyjaśnić.

CZYTAJ WIĘCEJ...