e-Samoyed
Witamy na wortalu e-Samoyed.pl - jedynym centrum informacji o psach rasy Samoyed w Polsce
Samoyed jest to rasa należąca do sekcji Nordyckich Psów Zaprzęgowych w V grupie FCI (szpice i psy pierwotne)
Samoyedy są potocznie zwane "uśmiechniętymi psami północy", ze względu na charakterystyczny dla rasy uśmiechnięty wyraz pyszczka, na który składają się oczy w migdałowym kształcie i dobrze wypigmentowane wargi z uniesionymi w górę kącikami...
Są to psy bardzo łagodne i towarzyskie, uwielbiające aktywność na świeżym powietrzu w towarzystwie właścicieli i innych psów - z natury nie są raczej konfliktowe...
...sprawdzą się doskonale jako towarzysze wycieczek dogtrekkingowych, długich spacerów, joggingu, a niektóre Samoyedy sprawdzają się także w agility...
...całkiem dobrze radzą sobie również w sportach zaprzęgowych, choć nie są tak szybkie jak Siberian Husky lub tak silne jak Alaskan Malamuty... aktywna praca z człowiekiem daje im ogromną satysfakcję!
Ze względu na łagodny temperament rasy, coraz częściej Samoyedy są polecane i wykorzystywane także do dogoterapii - sprawdzają się w pracy z dziećmi i ludźmi chorymi pod okiem doświadczonych przewodników - terapeutów.
Jednak, choć są to bardzo wszechstronne psy, Samoyed nie jest rasą dla każdego... przed podjęciem decyzji o zakupie Samoyeda, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej rasy... Zapraszamy do lektury wortalu!

Zanim podejmiesz decyzję!

Czyli mniej jasne strony życia z Samoyedem... lektura obowiązkowa zanim kupisz Samoyeda!

CZYTAJ WIĘCEJ...

Gdzie kupić Samoyeda?

Wybór miejsca zakupu psa to decyzja mająca skutki na kilkanaście lat życia... Jak więc wybrać dobrze?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Na co zwrócić uwagę?

Pies wystawowy, do sportu, dogoterapii, czy towarzysz rodziny? Jak wybrać szczenię?

CZYTAJ WIĘCEJ...

Forum MójYed

Aktywne forum miłośników rasy Samoyed skupiające hodowców, właścicieli i wielbicieli rasy.

CZYTAJ WIĘCEJ...


JAK ZAREJESTROWAĆ HODOWLĘ ZKWP?Jeśli planujesz posiadać hodowlę, jeszcze przed planowanym kryciem powinieneś wystąpić o rejestrację hodowli. 

A nawet jeśli nie planujesz jeszcze krycia a chciałbyś mieć kiedyś hodowlę - możesz wystąpić o rejestrację przydomku hodowlanego. Mało tego! Możesz w ogóle nie mieć suki (możesz mieć same samce) lub nawet nie mieć psa, by móc posiadać zarejestrowaną hodowlę.


Aby zarejestrować przydomek hodowlany musisz być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce i mieć opłaconą składkę za bieżący rok. Wówczas udajesz się do swojego oddziału ZKwP, wypełniasz wniosek o rejestrację hodowli, w którym podajesz od jednej do pięciu propozycji nazw, które Cię interesują. Wybierasz też opcję, czy przydomek ma być pisany przed imieniem psa, czy po nim. Wnosisz też opłatę za rejestrację - około 100zł.

Mitem jest, że KONIECZNIE musisz podać 5 propozycji nazw. MOŻESZ to zrobić, ale jeśli na przykład bardzo Ci zależy na jednej i konkretnej, możesz złożyć wniosek z tylko JEDNĄ nazwą, choć panie w oddziale mogą marudzić, że tak nie powinno się robić. Regulamin nie zabrania jednak podania mniejszej ilości nazw niż 5.
Jest oczywiście pewne ryzyko związane z wysyłaniem tylko jednej nazwy. Jeśli jednak nie czujesz pośpiechu - możesz próbować. Może się bowiem okazać, że w dniu wysyłania wniosku wymarzony przydomek był wolny, a kilka dni później ktoś na świecie go zarejestrował - złożył wniosek kilka dni przed Tobą
Wówczas FCI odsyła wniosek z informacją o braku możliwości rejestracji, a Ty musisz złożyć wniosek ponownie i ponownie czekać.
Co ważne, opłaty nie musisz drugi raz robić, więc jedyne co tracisz - to czas.

Czas całej pojedynczej procedury trwa od 1-2 do 6 miesięcy.
Na stronie FCI jest spis zarejestrowanych hodowli. Od dnia wysłania wniosku możesz obserwować, czy Twoja nazwa się pojawiła. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, Twój przydomek może się pojawić już nawet na 2-3 tygodnie od momentu złożenia wniosku (zależy, ile czasu zajmie ZKWP wysłanie tego do FCI). 

Obecnie wszystkie hodowle rejestrowane w ZKWP są jednocześnie rejestrowane w FCI, więc BARDZO ważne jest uprzednie sprawdzenie, czy wybrana przez Ciebie nazwa nie jest już zajęta. Można zrobić to na stronie FCI w dziale "Kennel names" - http://www.fci.be/affixes.aspx

 


Opracowanie: Paulina Adamska, hodowla The Glow Of The Snowy Star

Chcesz dodać coś od siebie? Masz pytania? Zapraszamy do wątków z artykułami na forum MójYed: JAK ZAREJESTROWAĆ HODOWLĘ?